Home » Film Kritikleri » Kördüğüm/Maggie’s Plan

Kördüğüm/Maggie’s Plan

maggieFİLM ADI:Kördüğüm/Maggie’s Plan

YÖNETMEN:Rebecca Miller

SENARYO:Rebecca Miller

OYUNCULAR:Greta Gerwig,Ethan Hawke,Travis Fimmel,Maya Rudolph,Julianne Moore

YAPIM:ABD/2015

SÜRE:98 Dakika

VİZYON:24 Haziran 2016

 

Yönetmenliğini Rebecca Miller’ın yaptığı ”Kördüğüm” adınında ifade ettiği gibi film karakterlerinden Maggie’nin planları üzerine kurulu.

Filmin konusunda bahsedecek olursak;Maggie artık bir çocuk sahibi olmak istediğine karar verir.Ortada bir sevgili namzeti ise henüz yoktur.Maggi’de okuldan uzaktan tanıdığı,zekasına güvendiği ama kimseyle bir ilişkisi olmadığını bildiği Guy’ın biyolojik desteği ile tek başına büyütmek üzere bir bebek sahibi olmaya karar verir.Ancak bir kez daha insanlar plan yaparken tanrılar güler ve Maggie’nin bebek için harekete geçtiği zamanda ,okulda bir süredir kitabını yazması için yardım ettiği ve evli bir adam olan John ile birbirlerine aşık olurlar.

maggie 1

Kördüğüm’e baktığımızda Woddy Allen filmleriyle benzerlik taşıdığını görmemek elde değil.Tıpkı onun filmlerinde olduğu gibi kendini öne çıkarmayan bir yönetmenlik, ön plan çıkan karekterler ve diyaloglar söz konusu.

Öte yandan Kördüğüm‘ün dikkat çeken diğer bir özelliği ise özgürlükten yola çıkıp,yan karakterlere çok fazla yaslanıyor olması.Aslında bir süre sonra yaşadığı her anın her daim dışında olan ve yaşadıklarını o sırada değerlendirmekten kendini alıkoyamayan karakterler bir süre sonra belirsizleşiyor ve sınırlarının bulanıklaşmasına sebep oluyor.

maggie 3

Karakter olarak ele aldığımızda ise Maggie’yi 2015 yapımı ”Misstress America” daki Gerwig’in canlandırdığı Brooke karakteri ile özdeşleştirebiliriz. Gerwig,25-30 yaş arası ,şehirli,kaygılı,ikili ilişkilerde aradığını bulamayacağından emin ve tatminsiz bir boşluk duygusuyla çırpınan bir kadın profilinin yüzü iken Kördüğüm’deki Maggie’nin de dolaylı yoldan Gerwig karakteri ile bütünleşmesi dikkatlerden kaçmıyor.

maggie 2

Dolaylı demişken ,evet Maggie doğrudan bulunduğu ortama ayak uyduramayan,elini kolunu koyucak yer bulamamasından ve herşeyden yakınan Gerwig kadınları portresinde yer alsada sürekli hayatına ve kendisine dair yapmış olduğu planlar sayesinde tüm bu olumsuz karakterdeen sıyrılmayı bir nebzede olsa başarıyor.Aslında ucundan da olsa Georgette’ın da bu zıtlıklar karmaşasında önemli bir payı var.Örnek vermek gerekirse,Maggie’nin daha sıcak kanlı ,Georgette’ında tam zıttı soğukkanlı olması gibi.İşte tüm bunlar Maggie’yi o olumsuz karakterden sıyırıp daha uzlaşmacı ve anlaşılabilir bir karakter halini almasına yardımcı oluyor.

Son olarak Rebecca Miller’ın filmlerine baktığımız zaman tıpkı ”Kördüğüm” deki gibi belirgin bir ortak yönetmenlik anlayışı yada belli bir ton seçimi ortaya ne yazıkki çıkmıyor.Ancak ”Kördüğüm” izleyiciye alternatif sunmak açısından üzerine düşenide yapmayı ihmal etmiyor.

 

KÖRDÜĞÜM/MAGGIE’S PLAN FRAGMAN

Check Also

Deneysel Sinema : Manifesto

FİLM ADI:Manifesto YÖNETMEN:Julien Rosefeldt SENARYO:Julien Rosefeldt OYUNCULAR:Cate Blanchett,Erica Bauer,Carl Dietrich TÜR:Dram SÜRE:93 Dakika YAPıM:2015/Avusturya-Almanya   …