Home » En İyi En Kötü » Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Film

Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Film

Başlığımızdan da anlaşılacağı gibi yazımızda Sinemoon için ”Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Filmi” birlikte inceleyeceğiz.Eğer sizlerinde kendinizce en iyi listeniz varsa aşağıdaki yorum kutucuğuna bırakmanızı isterim.

1.TİTANİK/TITANIC (1997)

titanic

Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet’ın baş rollerini paylaştığı eşssiz film.20.yy’ın muhteşem rüyası olan bir gemi James Cameron’un yönetmenliğinde 11 dalda Oscar ödüllü bir film haline gelmiştir.Titanic’in hazin yolculuğunun anlatıldığı 90’lı yılların en iyi filmi olarak listemizin başında yer alıyor.

2.ESARETİN BEDELİ/THE SHAWSHANK REDEMATION (1995)

esaretin bedeli

Frank Dorabont’ın yönetmenliğini yaptığı IMDB Top 250 listesinde uzun süredir liderliğini koruyan ve unutulmaz replikleri ile hafızalarımıza kazınan filmde karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen bir adamın hikayesi anlatılıyor.

3.KELEBEK ETKİSİ/THE BUTTERFLY EFFECT (2004)

kelebek etkisi 2

Psikolojik gerilimi yada sdece gerilimi dibine kadar hissettiğimiz tek film.Çocukluğundan gelen korkunç hatıraları ile mücadele etmek zorunda kalan bir adam,geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebileceğini keşfeder.Peki siz olayları değiştirebilseydiniz ne olurdu?

4.YEŞİL YOL/THE GREEN MİLE (1999)

yeşil yol

Frank Dorabont’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmde  bir hapisanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb ile John Coffey arasında geçen diyaloğa değinmekte ve mucizelerin beklenmedik yerlerde olabileceğine inanmaktadır.Yeşil Yol,Tom Hanks ve Micheal Clarke Duncan’ın eşsiz oyunculuğu ile listemizin 4.sırasında yer alıyor.

5.YÜZÜKLERİN EFENDİSİ SERİSİ/THE LORD OF THE RINGS TRIOLOGY (2001-2003)

yüzüklerin efensi

Yönetmenliğini Peter Jackson’un üstlendiği bizleri Hobbitlerin şirin dünyasından,Sauron’un ve orkların pis,karanlık dünyasına götüren aynı zamanda maceradan maceraya sürükleyen 2000’li yılların en iyi filmleri arasında yer alan seri listemize beşinci sıradan giriş yapıyor.

6.UCUZ ROMAN/PULP FICTION (1995)

ucuz roman

Her sahnesi mükemmel dizayn edilmiş enfes bir yapım.Sahnesi ile kostümleri ve müzikleriyle efsane yönetmen Tarantino’nun dehasını iliklerimize kadar hissettiğimiz ve benimde Tarantino’nun en sevdiğim filmi olan Ucuz Roman alışılmışın dışında filmler arasına girerek listemizdeki yerini her daim koruyor.

7.CİNNET/THE SHINNING (1980)

cinnet

Bir Stanley Kubrick harikası filmin Jack Nicholson gibi muhteşem bir oyuncuyla buluşması.Dönemine göre yapılmış en iyi film olması bir yana yapımın üstünden 34 yıl geçmesine rağmen hala hafızalardaki yerini koruyor.

8.AVATAR(2009)

avatar

Titanik,Yaratık ve Terminatör gibi filmlerden tanıdığımız James Cameron sinema tarihine her zamanki tarzına yakın bir o kadar da uzak filmi Avatar ile adını bir kez daha yazdırmayı başardı.Dönemin 3D teknolojisini başarılı bir şekilde yansıtan yönetmen filmde kullandığı efektlerle dikkatleri üzerine topluyor.

9.PAN’IN LABİRENTİ/PAN’S LABYRINT (2006)

panın labirenti

Guillermo Del Toro’nun ödüllü filmi Pan’ın Labirenti,ikinci dünya savaşı sonrasında geçen fantastik,mitolojik bir yolculuğun hikayesi.Unutmayın;sığınacak hiç bir şey kalmadığı zaman sığındığınız tek şey hayal gücünüzdür.Guillermo Del Toro ,filminde tam olarak bizlere bu mesajı verirken,gerçek ve masalsı dünya arasındaki geçişleride son derece başarılı bir şekilde aktarmayı ihmal etmiyor.

10.HARRY POTTER SERİSİ (2001-2011)

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

J.K.Rowling’in eşsiz hayal dünyasından yola çıkan ve muhtemelen beyaz perdede bir benzerini daha göremeyeceğimiz büyüler,sihirler ve iyiler,kötüler arasındaki acımasız savaşı bizlere yaşatan benim ve bir çoğumuzun hala defalarca izlediği çocukluğumun filmi…

11.KUZULARIN SESSİZLİĞİ/THE SILENCE OF THE LAMBS (1991)

kuzuların sessızlığı

Akademiden yeni mezun olan genç bir FBI ajanının hikayesinin anlatıldığı film 1992 yılında 7 dalda Oscar ödülüne aday olmuştur ve en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında ödüle layık görülmüştür.

12.GUGUK KUŞU/ONE FLEW OWER THE CUCKOO’S NEST (1975)

guguk kuşu

McMurphy,damarlarında kan yerine elektrik dolaşan bir mahkümdür. McMurphy kendini  deli numarası yaparak kaçaklar koğuşuna aldırır.McMurphy’nin bu koğuşa geçmesi ise gizli bir savaşın başlangıcı olacaktır.Film o kadar sıcak o kadar akıcı bir film ki insanı içine çekiyor.Filmdeki karakterler ve eşsiz performanslarda yadsınamayacak kadar iyi.

13.SCHINDLER’İN LİSTESİ/SCHINDLER’S LIST (1993)

snayder

Yahudi Katliamını başarılı bir şekilde beyaz perdeye yansıtan ve benim gözde filmlerim arasında yer alan ve izlerken insanı karmakarışık dünyalara götüren bir yandan üzen bir yandan da milliyetçi duyguları kabartan dönemin en iyi filmlerinden biri olarak listemizin 13.sırasında yer alıyor.

14.DÖVÜŞ KULÜBÜ/FIGHT CLUB (1999)

dövüş kulubu

Fight Club nedir? sorusuna sanırım verilebilecek en güzel cevap anlatılmaz yaşanır olacaktır.Oyuncu kadrosuyla,kurgusuyla, karakter yerleştirmesi ve tabiki eşsiz ve unutulmayan replikler… Nedene bilirki sadece bir başyapıt.

15.BENJAMİN BUTTON’UN TUHAF HİKAYESİ/THE CURIOS CASE OF BENJAMIN BUTTON (2008)

benjamin buton

Hayata dair her duygunun bu kadar eşsiz işlendiği bir film.İzledikten sonra içimizde hafif bir hüzün bırakan ama sonradan tekrar izlemek için iyi bir dürtü oluşturan ve hiç bir zaman hakettiği değeri göremeyen bu tuhaf hikaye listemizin sonunda yer almakta.

 

Check Also

2016’nın En İyi 10 Filmi

Oscar’a sayılı günler kalmışken bizlerde sizler için 2016 yılının en iyi 10 filmini derledik. Sinemoon.com …