Home » Film Gösterimleri/Festivaller » 53.Newyork Film Festivali

53.Newyork Film Festivali

25 Eylül-11 Ekim tarihleri arasında düzenlenen ”53.Newyork Film Festivali”nin açılış seçkisi ağırlıklı olarak açılışını ”Cannes Film Festivalinde”yapan filmlerden oluşuyordu. Filmekimi programı ile kısmen çakışan ana bölüm dışında ”Convengence”gibi yeni eklenen bir bölümde  dikkatleri üzerine topluyordu.

NYFF53 lockup

Festivalin hit filmlerinin ”Anglosakson” ayağında biyografik öğelerin ağırlıklı olduğu filmlerde öne çıkıyordu.Daha öncelerden ‘‘James Marsh’ında” belgeselini çektiği ”Tehlikeli Yürüyüş”,Miles Davis’in hayat öyküsünden yola çıkarak ,sosyolojinin deneyini yapan Stanley Milgram’ı konu edinen ”Experimenter”,”Danny Boyle’‘ imzalı ”Steve Jobs” ve hatta ”Patricia Highsmit’in ”otobiyografik özellik taşıyan romanından ‘‘Carol”.

nohomemove2-1600x900-c-default

Belgesele ayrılan kapsamlı bir özel bölümün ardından farklı bölümlere dağılmış belgesellerle birlikte festivalde asıl ağırlık noktasının biyografik belgeseller olduğunu söyleyebiliriz.Bu filmlerden biri de kısa bir süre öne vefat eden ‘‘Chantel Akerman”imzalı ”No Home Movie‘ydi”.

Festivalin biyografik belgeseller bölümünde,belgesellerin bir çoğu kurmaca filmleriyle ünlü yönetmenlerin elinden çıkmaydı.Bunlara örnek olarak ”Noah Baumback” ve ”Jake Paltrow”birlikte yaptıkları ”De Palma” belgeseli.Çekimleri 1 haftada tamamlanan ”De Palma”,filmografisi üzerinden kronolojik olarak ilerliyor.

Kurmaca filmlere baktığımız zaman ise seyircinin karşısına çıkarılan bir diğer isim  ”Paul Thomas Anderson” .

everything is copy

Ünlü isimlere de odaklanan festivalde belgesellerin bir diğer ismiyse ”Nora Ephron’u ” konu edinen ,oğlu ‘‘Jacob Bernstein’in” ,”Nick Hocker” ile birlikte yönettiği ‘‘Everything is Copy”di.

Festival kapsamında öne çıkan ve son derece etkileyici olan bir diğer kadın portresi ise ”Ingrid Bergman’ın”  ,”Her Own Word”belgeselindeydi.Belgeselin en önemli ve en dikkat çekici özelliği ise Ingrid Bergman’ın kendi kamerasından ve kendi ağsından hikayeyi anlatıyor olması.Bergman’ın kamerayı babasından devralması ve küçük yaştan itibaren tuttuğu günlük ,Bergman’ın hikayeyi kendi ağzından anlatmasına zemin hazırlıyor.

”The Whitnes’a” baktığımız zaman ise tek bir portreden ziyade toplumsal bir resmin içinde kaybolmuş bir kadın figürünü görüyorduk.

in jacksonFestivalin en iyi filmlerine baktığımız zaman ise ‘‘Frederick Wilseman’ın” ,’‘Queens”i ,Newyork’un en çok çeşitlilik gösteren mahallesindeki ölen bir adamın hikayesinin anlatıldığı 190 dakikalık belgesel ”In Jackson Heights”dikkatleri üzerine toplamayı da ihmal etmedi.

Devam ettiğimiz zaman ise seçkide dikkat çeken bir diğer belgesel ise ‘‘Laura Israel” imzalı ”Robert Frank”belgeseli olan ”Don’t Blink:Robert Frank”.Robert Frank’ı odak noktasına alan belgeselde,onun işlerini anlatmaktan çok ,onun ruhunu canlandırmayı tercih ediyordu.

Festivalin en çarpıcı yapımları arasında ise,Amerikan karşı kültürüne ait bir başka önemli figür dikkatleri üzerine topluyordu.’‘Laure Anderson’un’‘ son filmi ”Heart of A Dog”.Anderson’un bu filmi yakın zamanda kaybettiği köpeği ve 2013 yılında vefat eden eşine adadığı çok net bir şekilde ortadaydı.

Son olarak festival kapsamında en dikkat çeken ve en beğenilen belgesel ”Carmen Castillo’nun” muhteşem belgeseli ”We Are Alive”.Castillo,belgeselinde Fransız devrimci ve filozof ‘‘Daniel Benseld’in” fikirlerinden ilham alıyordu.Yaşanılan bir çok şeyi anlattığı belgeselinde aslında bir bakıma ”Umudun Belgeseline”de imza atmış oluyordu.

we are alive

 

 

 

Check Also

16.Filmekimi Başladı!

    Bu yıl 29 Eylül’de başlayıp 8 Ekim tarihine kadar sürecek olan Filmekimi programında,başta …