Home » Film Gösterimleri/Festivaller » 46.Rotherdam Film Festivalinden Kısa Kısa!

46.Rotherdam Film Festivalinden Kısa Kısa!

rotherdam

 

Reha Erdem’in “Koca Dünya’sının da “ ,“Deep Focus:Signatures 2017” bölümünde seyirciyle buluştuğu Rotherdam Film Festivali,bu yıl 25 Ocak -5 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirildi.Önceki yıllarda ilk yada ikinci filmine imza atan üç yönetmene birden verilen “Tiger” ödülü geçtiğimiz yıldan beri tek bir yönetmene veriliyor.Bu yılki ödülün sahibi ise ,Hindistan yapımı “Sexy Durga”ile ikinci filmine imza atan “Sanal Kumar Sasidharen’nin “ oldu.

2002 yılında çektiği üçlemesiyle tanınan Belçikalı yönetmen Lucas Blvaux, ana akım sinema estetiğinden uzak olmayan son filmi “Chez Nous’da “ sağ  sembolizmin Fransa’daki yükselişini anlatmanın derdinde bir film portresi sunuyordu.

Bir başka usta isim,Avusturyalı Ulrich Seidl ise,“Cennet”üçlemesi  ve “Bodrumda” nın ardından provakatif bir belgeselle daha karşımızdaydı. “Safari”,Beyaz Avrupa”daki turistleri takip ediyordu.

Bright Future’nin orta metrajlılara ayrılan bölümünde gösterilen Dream Box ise Japonya’nın Shikoko adasına kamyonlarla bir binaya getirilen kedi ve köpeklerin gaz odalarında ölüme gönderilmesini belgesel tarzıyla anlatıyordu.

Son olarak yine “Bright Future” da yer alan biri kötü diğeri iyi iki sıra dışı uzun metraj biyografik belgeseller olan,Pier Bismutch’un “Where is Rocky” ve Elias Groetaers’in “Inside the Distance” ise festivalin ilgiyle karşılanan belgesellerindendi.

Check Also

16.Filmekimi Başladı!

    Bu yıl 29 Eylül’de başlayıp 8 Ekim tarihine kadar sürecek olan Filmekimi programında,başta …