Home » Film Gösterimleri/Festivaller » 15.Filmmor Kadın Filmleri Festivali

15.Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Bu sene 15.si düzenlenen Filmmor Kadın Filmleri Festivali 11 Mart-30 Nisan tarihleri arasında 7 farklı şehirde seyirciyle buluştu.Tüm hızıyla gösterimlerine devam eden festival,farklı başlıklar altında gösterilen kırkın üzerinde filmin yanı sıra atölye,forum ve söyleşilerinde yer aldığı festivalin İstanbul‘dan sonraki adresi Adana,Bodrum,Çanakkale ve İzmir’de devam edecek.

ana yrdu

Festivalde,Türkiye’den kadın yönetmenlerin filmlerine yer veren “Kadınların Sineması/Türkiye”bölümünde geçen sene vizyona giren ve henüz vizyon görmemiş filmler yer alıyordu.Programda Ahu Öztürk’ün yönettiği “Toz Bezi”,Senem Tüzer’in “Ana Yurdu”,Görkem Yeltan’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan “Yemekteydik ve Karar Verdim”gibi filmlerde bölüm kapsamında öne çıkanlar arasındaydı.Yeşim Ustaoğlu’nun travmaya maruz kalmış bir kadını anlattığı “Tereddüt” ve Türkan Derya’nın “Çok Uzak,Fazla Yakın” filmleride son derece dikkat çekiyordu.

Kadına karşı şiddet teması ile Gülten Taranç’ın yönettiği “Yağmurlarda Yıkansam” Türkiye’den katılan ve büyük beğeni toplayan filmlerden biriydi.

Hatırlamak ve anlatmak için Şehre Bak projesi kapsamında çekilen “Kome Dam”,Esme Madra’nın yönettiği “Su Almaya Gidiyorum Birşey İsteyen Var mı? ve Filiz Işık Bulut’un yönettiği Zeld gibi kısa filmlerde yine bu bölümde izleyiciye sunuldu.

Kadınların sineması bölümündeki filmlerin bazıları ise şu şekildeydi;

Polonyalı yönetmen Agnieszka Smecynska’nın yönettiği “Deniz Kızlarının Şarkısı”,Anne Fontaine’in son filmi “Masumlar”,Ananya Kasarvalli’nin yönettiği “Hari’nin Günlüğü”,savaşın açtığı yaralara odaklanan Gürcistan yapımı “Başkasınının Evi“,Lübnanlı genç bir kadının hayatını anlatan “Paris Kadını”,Mısırdaki ayaklanmaya odaklanan belgesel “Ben,Halkım” ve Iciar Bollain imzalı “Zeytin Ağacı” gibi daha bir çok filmin gösterimi bu bölüm kapsamında yapıldı ve izleyiciden büyük ölçüde ilgi topladı.

paris kadını

Yeryüzü sineması bölümü kapsamında,Hindistan’lı yönetmen Deepan Metic’in filmlerinede yer verildi.“Ateş,Toprak ve Su” element üçlemesinden oluşan filmleride bu bölümde gösterildi.

feminist değilim ama

Ayrıca festival kapsamında, Christine Delphy’nin “Feminist Değilim Ama…” filmininde özel bir gösterimi yapıldı.

Check Also

16.Filmekimi Başladı!

    Bu yıl 29 Eylül’de başlayıp 8 Ekim tarihine kadar sürecek olan Filmekimi programında,başta …